Przedstawiamy kilka porad dotyczących inwestycji w pierwsze mieszkanie na wynajem i przygotowania oferty. Niby są to kwestie oczywiste – ale nie do końca. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, nie zabraknie Ci najemców, nawet przy wysokim czynszu!

Najem nieruchomości to obecnie bardzo dobry biznes. Branża ma się świetnie ze względu na panujące warunki kredytowe. Kolejne tego typu inwestycje mieszkaniowe realizowane są zarówno w dużych, jak i małych miastach, gdzie jest wysoki popyt.

Największym zainteresowaniem cieszą się średniej wielkości mieszkania dwupokojowe, ulokowane w dogodnych lokalizacjach. Wynika to z rozwoju rynku najmu mieszkań, które stale powiększa swoje zasięgi. Małe zyski z lokat bankowych i innych form oszczędności sprawiły, że to mieszkania stały się swoistą lokatą na przyszłość. Zakup atrakcyjnego lokalu mieszkalnego może przynosić wymierne korzyści finansowe w postaci opłaty za wynajem.

Zakup nieruchomości to jednak pierwszy krok w inwestowaniu w branżę najmu mieszkań. Kolejne dotyczą przygotowania wszystkich pomieszczeń, aby wyglądały na komfortowe i nowoczesne. Później niezbędne jest zaprezentowanie lokalu na portalach z ogłoszeniami. Dobrze skonstruowana oferta oraz odpowiednio wykadrowane i ostre zdjęcia zaciekawią potencjalnych lokatorów do kontaktu i obejrzenia nieruchomości. Następnie należy wybrać rzetelnych najemców, którzy co miesiąc będą opłacać wszystkie rachunki oraz czynsz.

W przypadku tego sektora najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które tworzy wykończenie oraz wyposażenie mieszkania. Pewne jest, iż nie da się stworzyć mieszkania pod każdy gust, ale można dopasować aranżację do potencjalnej grupy docelowej, zwiększając tym samym szanse na szybki wynajem. Mieszkanie w bliskiej okolicy uniwersytetu oglądać będą studenci, dlatego ważne w tym wypadku będzie stworzenie indywidualnych pokoi oraz zapewnienie różnego rodzaju sprzętu małego AGD. Natomiast mieszkaniem w centrum zainteresują się single, którzy oczekują reprezentatywnego salonu i wygodnej sypialni z dużym łóżkiem oraz funkcjonalnej kuchni.

Ze względu na swobodę przyszłych lokatorów warto zostawiać ściany w neutralnych kolorach, najlepiej białe z możliwością pomalowania na dowolny odcień wedle upodobania najemcy. Poza tym jasne mieszkanie prezentuje się czysto i przestronnie. Właściciel musi też pamiętać, aby zabrać wszystkie swoje osobiste rzeczy i pamiątki, bo może to krępować lokatorów. Na ścianach wskazane jest, aby powiesić uniwersalne pejzaże lub martwą naturę.
Niezbędne jest też gruntowne sprzątanie całego mieszkania. Łazienka i kuchnia powinny być sterylnie czyste, a dostępny w mieszkaniu sprzęt musi być sprawny. Sporą zaletą będzie dokupienie do mieszkania dodatkowych urządzeń takich jak zmywarka czy bardziej zaawansowany odkurzacz. Inwestycja dodatkowych środków finansowych w odświeżenie oraz doposażenie mieszkania może szybko się opłacić, gdy w kilka dni uda się znaleźć najemców i podpisać długoterminową umowę.