W Polsce najpopularniejsze są mieszkania na wynajem z kompletnym umeblowaniem. Wynika to z charakteru rynku najmu. Jednak można przypuszczać, że sytuacja na rynku pracy i zmiany stylu życia sprawią, że Polacy staną się bardziej mobilni, a najem nie będzie tylko chwilowym rozwiązaniem do czasu zakupu własnego mieszkania. Wskutek tego lokale będą częściej wynajmowane przez osoby, które już posiadają przynajmniej niektóre meble.

Mieszkania bez mebli są oczywiście tańsze w wyposażeniu, gdyż inwestujemy jedynie w urządzenie łazienki oraz w zabudowę kuchni z podstawowym AGD (niezbędne minimum w jakimkolwiek mieszkaniu na wynajem). W związku z tym ceny za wynajem są również niższe. To też może być czynnikiem przyciągającym najemców. Kolejne plusy to łatwiejsze rozliczenie kaucji i mniejsze ryzyko zniszczeń.

Dla kogo?

Należy się liczyć z tym, że na lokale nieumeblowane jest mniejsza liczba chętnych niż na kompletnie wyposażone. Na polskim rynku mieszkaniowym, w odróżnieniu od np. amerykańskiego, nie tak często zdarzają się przeprowadzki z całym majątkiem do innego lokalu niż własnościowy. Najemcy przenoszący się do kolejnego mieszkania rzadko mają więcej majątku niż przedmioty codziennego użytku mieszczące się w zwykłym samochodzie osobowym.

Wyjątkiem są tu rodziny i pary nastawione na wynajem domu bądź mieszkania przez kilka lat, a jednocześnie nie planujące zakupu nieruchomości na własność. Są to np. osoby, które przeprowadzają się w celach zarobkowych, a jednocześnie nie chcą się na trwałe wiązać z danym miejscem, bo ze względu na charakter pracy (np. pracownicy delegowani) mogą być zmuszone do ponownych przenosin. Sytuacje takie są częste w niektórych krajach (np. w USA), ale w Polsce nadal rzadkie ze względu na przywiązanie do własności.

Jednak sytuacja się zmienia. Polacy stają się bardziej mobilni, na co wpływają m. in. zmiany na rynku pracy. Poza tym najemcy stają się bardziej wymagający. Coraz częściej mają już jakieś własne sprzęty optymalnie dostosowane do ich potrzeb i nie zadowalają ich zwykle dość typowe przedmioty znajdujące się w mieszkaniach na wynajem. Można więc się spodziewać, że choć mieszkania bez mebli są na razie ofertą dość niszową, z czasem będą miały coraz więcej amatorów.

Kompromis

Jeśli nie bardzo możemy lub nie chcemy inwestować w kompletne umeblowanie, rozwiązaniem kompromisowym może być zakup jedynie części mebli i doposażenie lokalu w miarę potrzeb, gdy już mamy konkretnego najemcę i wiemy, czego będzie potrzebował.