Wynajmowanie nieruchomości może być całkiem dochodową inwestycją, o ile jest prawidłowo zarządzane. Jeśli mamy dużo czasu, możemy zająć się tym sami, lecz w innym wypadku warto to zlecić wyspecjalizowanej firmie, która oprócz czasu posiada również niezbędne doświadczenie i narzędzia.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem stało się ostatnio bardzo popularne, ponieważ przy odpowiednich warunkach można z tego uzyskać wysoki zwrot, który jest znacznie atrakcyjniejszy od zarobku na lokacie bankowej.

Mieszkanie wynajmować można na długi lub krótki termin.W pierwszym przypadku wymaga to znacznie mniej pracy, ponieważ przygotowanie mieszkania, wystawienie oferty i podpisywanie umowy odbywa się w długich odstępach czasowych. Jest to stabilny dochód dla wynajmującego, zapewniony przez okres obowiązywania umowy.

Natomiast najem krótkoterminowy może oznaczać znacznie większy zysk miesięczny, szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Sprawdzi się to w dużych miastach, oraz w miejscowościach typowo turystycznych, jednak trzeba pamiętać, że tam zainteresowanie najmem poza sezonem znacznie spada. W międzyczasie mieszkanie można więc wynajmować na dłużej. Taka forma najmu wymaga jednak znacznie większego zainteresowania wynajmującego, ponieważ lokatorzy zmieniają się czasem co kilka dni. Każda taka wymiana wiąże się z koniecznością sprzątnięcia mieszkania, usunięcia ewentualnych usterek i podpisania umowy. A przedtem trzeba jeszcze oczywiście przygotować i wystawić ofertę najmu.

Jeśli chcemy, aby zarządzanie najmem było efektywniejsze i przynosiło wyższy zysk, albo po prostu nie mamy czasu, żeby zajmować się tym samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z usług wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Co taka firma może zaoferować właścicielowi nieruchomości, czego nie może zrobić on sam?

Firmy tego typu mają przede wszystkim dostęp do dużej bazy klientów. Dzięki temu mają większe szanse by uniknąć przestojów w najmie. Ponadto zatrudniają osoby, które znacznie lepiej przygotowują nieruchomość do wynajmu. I nie chodzi to wyłącznie o dokładniejsze jej wysprzątanie, ale o tzw. home staging, czyli podniesienie atrakcyjności mieszkania niewielkim kosztem. Są to działania, które mają podkreślić jego zalety, a przykryć wady, ale także które spowodują lepszy odbiór przez najemców poprzez zastosowanie odpowiednich trików optycznych, np. określonych kolorów ścian, czy zrównoważonych dodatków.

Zarządzanie najmem to jednak nie tylko zajmowanie się samą nieruchomością. To również szereg formalności, jakie należy spełnić. Od prawidłowo przygotowanej umowy zaczynając, przez rozliczenie i odprowadzanie podatku. Nie wspominając o sytuacjach, w których najemca uchyla się od płatności i konieczne jest wezwanie go do zapłaty, a nawet egzekucja należności. Firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu nieruchomości często zatrudniają prawników, albo z nimi współpracują, wówczas mogą nam pomóc również w załatwieniu takiej sprawy.

Warto więc rozważyć skorzystanie z takich usług. Wówczas nie musimy zajmować się mieszkaniem, a w zamian za prowizję od najmu możemy spodziewać się regularnych wpływów na nasze konto.