Zarządzanie mieszkaniem na wynajem z domu jest wygodne. To nie podlega wątpliwości. Jest jednak również o wiele bezpieczniejsze, szczególnie w czasie pandemii, kiedy zdecydowanie lepiej jest ograniczyć kontakty z innymi ludźmi. Niektórzy nie wiedzą jednak jak się do tego zabrać. W jaki sposób zarządzać najmem nie ruszając się z własnej kanapy?

Co można robić zdalnie?

Poprzez zarządzanie najmem rozumie się wiele czynności związanych z wynajmowaniem mieszkania osobom zainteresowanym. Zalicza się do nich m.in.:

  • poszukiwania chętnych na wynajem,
  • przygotowanie umowy i podpisanie,
  • kontakt z najemcami,
  • konserwacja mieszkania (naprawy, wymiany itd.),
  • kontrolowanie terminów płatności.

Czy wszystkie te czynności można wykonywać z oddali? Oczywiście, że tak.

Poszukiwania chętnych

To nie jest większy problem, wystarczy wystawić ogłoszenie z ładnymi zdjęciami mieszkania na kilku portalach i chętni sami się zgłoszą. Jeśli dorzuci się do tego atrakcyjną okolicę i niewygórowaną cenę, zainteresowani będą dzwonić dzień i noc. Większość z nich będzie chciała obejrzeć mieszkanie. Jeżeli nie chcesz wychodzić z domu, przygotuj wirtualny spacer po lokalu. To świetna alternatywa dla fizycznego oprowadzenia zainteresowanych po mieszkaniu.

Przygotowanie umowy

Możesz to zrobić samodzielnie albo zlecić profesjonalistom. Ta druga opcja jest nie tylko wygodniejsza, ale również bezpieczniejsza – doświadczeni specjaliści dokładnie wiedzą co umieścić w umowie, aby zadbać o Twój interes. No i nie musisz wychodzić z domu! Jest wielu profesjonalistów, którzy oferują swoją pomoc zdalnie. Do samodzielnego przygotowania umowy również wystarczy Ci jedynie komputer z dostępem do internetu. Aby podpisać ją zdalnie, wystarczy, że obie strony podpiszą swoją wydrukowaną kopię i wyślą sobie wzajemnie. Aktualnie dostępne są również różne programy, które umożliwiają złożenie podpisu wirtualnego.

Kontakt z najemcami

Nie musi być fizyczny. Do codziennego kontaktu wystarczy rozmowa wideo albo zwykłe połączenie telefoniczne. Opcji jest mnóstwo – jeżeli chcesz mieć wszystkie ustalenia na piśmie poproś swoich najemców, aby pisali maile albo smsy.

Konserwacja mieszkania

Jako właściciel, musisz dbać o lokal. Wszelkie usterki, które zgłaszają Ci najemcy, powinieneś niezwłocznie naprawić. Nie musisz jednak robić tego osobiście. Jeżeli nie chcesz wychodzić z domu – zadzwoń po fachowca, który zjawi się w mieszkaniu zamiast Ciebie i zajmie się usterką