Trend wynajmu mieszkań od profesjonalnych podmiotów jest w zachodniej Europie bardzo popularny. Na polskim rynku również można się coraz częściej spotkać z taką formą najmu. Powodów jest kilka – przede wszystkim rosnące ceny nieruchomości i niedobór mieszkań, przy jednoczesnym boomie na rynku budowlanym. Według danych GUS, od stycznia do sierpnia 2021 roku oddanych zostało do użytkowania 142 510 mieszkań. To wzrost o 4,1 proc. wobec 2020 roku w tym samym czasie. Mamy sytuację, kiedy podaż nie nadąża za popytem.

Na rozwój rynku mieszkań na wynajem w formie zinstytucjonalizowanej miała też wpływ pandemia koronawirusa. Przekierowała zainteresowania przedsiębiorców z rynku nieruchomości komercyjnych, takich jak hotele, centra handlowe, biurowce czy magazyny, na pakiety mieszkaniowe pod wynajem dla indywidualnych klientów.

W Polsce w tej chwili dostępnych jest ponad 7 tysięcy mieszkań, których właścicielami są profesjonalne podmioty. Takie wyspecjalizowane firmy, mające w swojej ofercie przynajmniej kilkadziesiąt lokali, działają m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy w Trójmieście. Fundacja Rynku Najmu przewiduje, że do 2050 r. liczba takich mieszkań wzrośnie nawet do ponad 65 tysięcy.

Taka forma najmu ma swoje zalety. W ten sposób można zaspokoić potrzeby lokalowe dużej części społeczeństwa, a pracownicy mogą zwiększyć swoją mobilność i tym samym konkurencyjność na rynku pracy. Fundacja Rynku Najmu podkreśla swoją misję w kształtowaniu jasnych zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo najemców i zapewnią wysokie standardy zarządzania, a także właściwe regulacje prawne, które wymagają dopracowania. Fundacja pełni rolę opiekuna w procesie kształtowania się tych regulacji.

Budynki, które buduje się od razu z myślą o wynajmie instytucjonalnym, powstają tam, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na mieszkania ze strony najemców. Są to duże miasta, gdzie rynek pracy jest prężny i otwarty, czyli np. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań czy Łódź. Większość przedsiębiorców rozważa również wejście z pakietami mieszkań na wynajem do innych polskich miast.