Politycy coraz częściej postulują opodatkowanie pustych mieszkań. W grę wchodzi opodatkowanie drugich i kolejnych mieszkań, należących do danego właściciela, bądź też tych, które nie są zamieszkałe, a które funkcjonują jako dobro spekulacyjne. Czy podatek katastralny do dobre rozwiązanie?

Podatek katastralny jako danina od posiadanych nieruchomości

Podatek katastralny jest wyliczany w oparciu o wartość rynkową nieruchomości, jego wysokość nalicza się okresowo. Najprościej rzecz ujmując, jest to danina płacona od liczby posiadanych nieruchomości, która od wielu lat funkcjonuje w państwach Europy Zachodniej. Politycy planują opodatkować puste mieszkania głównie po to, żeby zahamować wzrost cen nieruchomości. Podatek katastralny mógłby skutecznie zniechęcić wiele osób planujących zakupienie mieszkania nie w celach związanych z zamieszkaniem. Takie rozwiązanie wprowadzono już m.in. w Paryżu, gdzie za drugie mieszkanie płaci się potrójny podatek. Z kolei władze Barcelony rozważają odkupowanie niezamieszkanych apartamentów za połowę ceny rynkowej, celem zamiany ich w mieszkania komunalne.

Co przez opodatkowanie chce osiągnąć rząd?

Celem rządu jest wyłączenie rynku mieszkaniowego z rynku dóbr spekulacyjnych. Spekulacja na rynku mieszkaniowym niejednokrotnie odbiera wielu rodzinom szanse na posiadanie własnego mieszkania. Decyzja o opodatkowaniu nie wzbudza radości wśród osób, których może dotyczyć, gdyż zawsze wzrost podatków jest uważany za zło. Co więcej, ekonomiści zaznaczają, że opodatkowanie spekulacji na rynku nieruchomości nie musi wcale poprawić sytuacji, z galopującymi cenami lokali mieszkalnych, która ma miejsce obecnie.

Jakie skutki przyniesie opodatkowanie niezamieszkałych nieruchomości?

Przykłady z życia wzięte, dotyczące chociażby Vancouver czy Melbourne pokazały, że opodatkowanie niezamieszkałych nieruchomości nie poprawiło problemów wysokich cen nieruchomości. Mieszkania w żadnym z tych dwóch ośrodków miejskich po wprowadzonych zmianach nie stały się ani bardziej dostępne, ani też tańsze. Co ciekawe, stało się wręcz odwrotnie – w miastach tych po wprowadzonych zmianach ceny mieszkań wzrosły. Należy zaznaczyć, że puste mieszkanie zwykle odznacza się dużym metrażem i wykończone jest w wyższym standardzie, przez co raczej nie trafi na zasadzie najmu do przeciętnej rodziny.

Co myślą Polacy o podatku katastralnym?

W Polsce wprowadzenia podatku katastralnego domagają się samorządy, podobnie jak Polacy i to nie tylko ci młodzi. Wprowadzenie katastru poprawiłoby znacznie stan funduszy wsi, miasteczek i miast. Samorządowcy otrzymaliby środki finansowe, które są niezbędne, by ośrodki gminne i powiatowe mogły się rozwijać. Wpływy, jakie otrzymują dzisiaj samorządy z tytułu opodatkowania nieruchomości są znacznie niższe od tych osiąganych przez państwa Europy Zachodniej, jak Francja czy Wielka Brytania. Dlatego coraz częściej podnoszą się głosy, że należy wprowadzić podatek katastralny, jednak co z tego wyniknie, okaże się w dłuższej perspektywie czasowej.