Pomysł kupowania nieruchomości i czerpania zysków z ich wynajmu cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Pandemia koronawirusa nie zatrzymała wzrostu cen mieszkań, zaś rentowność najmu nadal jest wyższa niż posiadanie kapitału na lokatach bankowych. Z tego powodu na rynku permanentnie pojawiają się nowi inwestorzy, którzy nie tylko chcą uchronić oszczędności życia przed inflacją, ale je z sukcesem pomnażać.

Trzeba jednak pamiętać, że na opłacalność inwestycji i końcowy zysk z najmu ma wpływ wiele składowych, a samo posiadanie nieruchomości nie gwarantuje sukcesu, zwłaszcza w obliczu ciągle zmieniających się trendów. Sporo mieszkań, które dla wynajmujących byłyby atrakcyjne pod względem ceny, nie jest zamieszkanych głównie z powodu oferowanego standardu i złego zarządzania.

Wygoda ważniejsza niż cena

Wraz z ciągle rosnącą liczbą mieszkań na wynajem zwiększa się konkurencja na rynku. Nie dziwi zatem fakt, że dużo ofert dotyczy lokali dobrze wyposażonych, które prezentują wysoki standard. Trendy wśród konsumentów zmienił COVID-19, ponieważ miejsce, które do tej pory było bardzo często tylko przestrzenią do spania, obecnie stało się azylem do wypoczynku, ale też pracy. Z tego powodu osoby wynajmujące zaczęły bardziej zwracać uwagę na komfort niż na wysokość czynszu. Część nieruchomości, które nie są przystosowane przez swoich właścicieli do wymagań rynku, odnotowuje przestoje, podczas których mieszkanie na siebie nie zarabia. Jeśli zatem lokal od dawna nie był remontowany lub choćby odświeżony, a we wnętrzu znajdują się stare, zużyte meble, to w takim przypadku nie pomaga nawet obniżona kwota najmu. Wiele nieruchomości byłoby bardziej rentownych, jeśli zostałyby odpowiednio przygotowane, np. do wizyt potencjalnych najemców. Takie zabiegi nie wymagają dużych nakładów finansowych, ale z pewnością doświadczenia, którego często brakuje właścicielom. Z tego powodu wiele osób decyduje się powierzyć zarządzanie mieszkaniem wyspecjalizowanej firmie.

Pomoc ekspertów w tej dziedzinie zaczyna się od wprowadzenia zmian wizualnych w nieruchomości, które podwyższą jej atrakcyjność i przełożą się na wyższe stawki wynajmu. Zarządzający lokalem przejmuje również obowiązki dotyczące strony formalnej najmu, przeprowadza wizyty kontrolne oraz rozwiązuje problemy zgłaszane przez wynajmujących np. awarie lub usterki sprzętu, który stanowi bazowe wyposażenie mieszkania. Oprócz tego firma zajmuje się poszukiwaniem potencjalnych najemców, a co najważniejsze ma możliwość sprawdzenia stabilności finansowej przyszłych lokatorów. Trend profesjonalizacji usług przy zarządzaniu mieszkaniami na wynajem jest bardzo popularny w największych, polskich aglomeracjach, jednak ekspansja na mniejsze rynki to tylko kwestia czasu.