Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie lokat wynosi 1,41%. Dla osób poszukujących bezpiecznej lokaty kapitału, ale która jednocześnie pozwoli zarobić więcej niż bankowe depozyty, nieustająco dobrym wyjściem jest inwestycja w nieruchomości. Aktualnie można na niej zarobić od 7 do 10% w skali roku.

Zarządzanie najmem to wszystkie czynności związane z najmem mieszkania, czyli:

  • przygotowanie do wynajęcia (np. sprzątanie, home staging),
  • poszukiwanie lokatorów (publikacja ogłoszeń, rekrutacja, kontakt),
  • administrowanie mieszkaniem (współpraca ze spółdzielnią mieszkaniową),
  • obsługa umów najmu w imieniu właściciela,
  • regulowanie płatności (np. z media),
  • monitorowanie płatności i ew. windykacja,
  • ogólny nadzór.

Można robić to samemu, ale jeżeli nie mamy czasu lub jesteśmy właścicielami kilku mieszkań, można powierzyć to profesjonalistom. Jakie są za i przeciw obu rozwiązań?

Dlaczego warto zarządzać najmem samemu?

Podobno „pańskie oko konia tuczy”. Jeśli więc mamy do wynajęcia tylko jedno mieszkanie oraz czas, aby się nim zajmować, to najlepiej samemu koordynować najem. Dzięki temu oszczędzamy na prowizji, którą musielibyśmy płacić agencji nieruchomości, ale też mamy większą moc sprawczą. Sami rozmawiamy z potencjalnymi lokatorami i decydujemy, komu wynająć nasze gniazdko. Sami również możemy weryfikować terminowość płatności i być spokojni o to, czy wpłaty za rachunki dotarły na czas.

Jest jednak druga strona medalu. Jeżeli w ramach jednego mieszkania, wynajmujemy kilka pokoi osobno, to na nasze barki spada kontakt z lokatorami (często w nocy i weekendy), tworzenie umów najmu i nadzór nad nieruchomością. Zajmuje to sporo czasu, szczególnie kiedy mieszkanie znajduje się daleko naszego miejsca zamieszkania.

Dlaczego warto powierzyć zarządzanie najmem specjalistom?

Jeżeli mamy kilku lokatorów lub kilka mieszkań, oszczędzimy sobie sporo nerwów i czasu, jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalistów. Mają oni większe doświadczenie w weryfikacji kandydatów i z większym prawdopodobieństwem wybiorą bezproblemowych najemców. Zadbają również o odpowiednie przygotowanie nieruchomości do wynajmu i zamieszczenie ogłoszeń. Biorą na siebie również kontakt z lokatorami, dzięki czemu nie zaburzają nam oni spokoju.

Firmy zatrudniają również prawników, którzy przygotują umowę, która odpowiednio zabezpieczy interesy wynajmującego. Współpracują także ze sprawdzonymi fachowcami, którzy w razie awarii mogą szybko zareagować i naprawić cieknący kran czy zapchane rury. My nie musimy się o to martwić.

Właściwie jedyną wadą powierzenia najmu firmie są koszty. Opłata za jej usługi może być stała albo uzależniona od przychodów z najmu. Warto więc porównać oferty różnych podmiotów i przekalkulować, czy nasz czas i spokój nie są cenniejsze niż ta opłata.