Coraz bardziej popularny staje się najem mieszkań. Jest to świetna forma zapewnienia sobie dodatkowego źródła dochodu. Jednak kluczowe jest to, aby znaleźć najemców. Nieruchomości niestety drożeją, zatem nie wszystkich stać na zakup dużego mieszkania na wynajem. Jaka jest alternatywa? Kawalerka. Jednak czy to na pewno ma sens? Czy w czasach, gdy luksus odgrywa coraz większą rolę, znajdą się chętni na tak małe przestrzenie?

Jaka jest rentowność kawalerek?

Okazuje się, że np. Trójmieście wynosi ona 4-5%. Oznacza to, że mieszkanko o powierzchni około 30 metrów kwadratowych, które będzie stale wynajmowane, może zwrócić się nawet w 20 lat. Oczywiście wyliczenia te oparte są na danych dotyczących aktualnych cen nieruchomości. To całkiem niezły wynik i świetne zabezpieczenie na przyszłość.

Kawalerki – jaka jest szansa na ich wynajem?

Około 60% Polaków byłoby skłonnych zainwestować w taką nieruchomość – nie bez przyczyny. Nie wymagają one ogromnego wkładu finansowego na starcie, a ponadto cieszą się niemałym zainteresowaniem najemców. Dlaczego? Otóż jest to tania i wygodna opcja dla tych, którzy poszukują mieszkania dla siebie. Szczególnie, jeżeli chcą oni mieszkać sami (bądź jako para). Niedrogie jest również wynajęcie pokoju u jakiejś rodziny, jednak taka opcja posiada kilka minusów. Przede wszystkim najemca nie będzie miał takiej swobody, jak w wynajętej kawalerce.

Co się bardziej opłaca?

Specjaliści twierdzą, że dużo bardziej opłacalny jest zakup niewielkich, ale za to doskonale zlokalizowanych mieszkanek, niż dużych, kilkupokojowych nieruchomości oddalonych od centrum. W tym drugim przypadku wynajmujący powinien nastawić się przede wszystkim na starsze osoby albo rodziny z dziećmi. Jest ich jednak już coraz mniej. Seniorzy i osoby posiadające rodzinę zazwyczaj nie są już zainteresowani wynajmem mieszkania. Jest to raczej etap życia, w którym posiadają już nieruchomość własnościową albo stoją przed jej zakupem. Największą i najbardziej obiecującą grupą najemców są aktualnie studenci i młode, pracujące osoby. Oni jednak szukają mieszkań w nowoczesnych, dobrze zlokalizowanych dzielnicach. Metraż takiej nieruchomości schodzi na dalszy plan, choć kawalerki są chętnie wybierane ze względu na ich atrakcyjne ceny najmu.

Kawalerka do wynajęcia w centrum to doskonały pomysł na inwestycję. Taka opcja w dzisiejszych czasach sprawdzi się dużo lepiej niż kilkupokojowe mieszkanie zlokalizowane z dala od wszelkich miastowych atrakcji. Aktualnie nieruchomości wynajmują osoby młode, często zmieniające miejsce zamieszkania. Dla nich idealnym wyborem jest niewielkie mieszkanie w centrum – w pobliżu największych atrakcji, wydarzeń i najlepszych ofert pracy. Wynika to z ich stylu życia i jego szybkiego tempa. Zatem wybór nieruchomości na wynajem należy uzależnić od tego w jaką grupę najemców się celuje, uwzględniając ich potrzeby i wymagania.