Najem nieruchomości to obecnie bardzo dobry biznes. Branża ma się świetnie ze względu na panujące warunki kredytowe i bogacenie się polskiego społeczeństwa. Kolejne tego typu inwestycje mieszkaniowe realizowane są zarówno w dużych, jak i małych miastach, gdzie jest wysoki popyt. Największym zainteresowaniem cieszą się średniej wielkości mieszkania dwupokojowe, ulokowane w dogodnych lokalizacjach. Wynika to z rozwoju rynku najmu mieszkań, które stale powiększa swoje zasięgi. Małe zyski z lokat bankowych i innych form oszczędności sprawiły, że to mieszkania stały się swoistą lokatą na przyszłość. Zakup atrakcyjnego lokalu mieszkalnego może przynosić wymierne korzyści finansowe w postaci opłaty za wynajem.

Zakup nieruchomości to jednak pierwszy krok w inwestowaniu w branżę najmu mieszkań. Kolejne dotyczą przygotowania wszystkich pomieszczeń, aby wyglądały na komfortowe i nowocześnie. Później niezbędne jest zaprezentowanie lokalu na portalach z ogłoszeniami. Dobrze skonstruowana oferta oraz odpowiednio wykadrowane i ostre zdjęcia zachęcą potencjalnych lokatorów do kontaktu i obejrzenia nieruchomości. Następnie należy wybrać rzetelnych najemców, którzy co miesiąc będą opłacać wszystkie rachunki oraz czynsz.

W przypadku tego sektora najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które tworzy wykończenie oraz wyposażenia mieszkania. Pewne jest, iż nie da się stworzyć mieszkania pod każdy gust, ale można dopasować aranżację do potencjalnej grupy docelowej, zwiększając tym samym szanse na szybki wynajem. Mieszkanie w bliskiej okolicy uniwersytetu oglądać będą studenci, dlatego ważne w tym wypadku będzie stworzenie indywidualnych pokoi oraz zapewnić różnego rodzaju sprzęt małego AGD – opiekacz, toster, mikrofalówka, czajnik elektryczny.  Natomiast mieszkaniem w centrum zainteresują się single, którzy oczekują reprezentatywnego salonu i wygodnej sypialni z dużym łóżkiem oraz funkcjonalnej kuchni.

Ustalenie profilu najemcy to bardzo ważny punkt przygotowania mieszkania pod wynajem.  Jednak ze względu na swobodę przyszłych lokatorów warto zostawiać ściany w naturalnych kolorach, najlepiej białe z możliwością pomalowania na dowolny odcień wedle upodobania najemcy. Poza tym jasne mieszkanie prezentuje się czysto i przestronie. Właściciel musi też pamiętać, aby zabrać wszystkie swoje osobiste rzeczy i pamiątki, bo może to krępować lokatorów. Na ścianach wskazane jest, aby powiesić uniwersalne pejzaże lub martwą naturę. Niezbędne jest też gruntowne sprzątanie całego mieszkania. Łazienka i kuchnia powinny być sterylnie czyste. Dostępny w mieszkaniu sprzęt powinien być sprawny, bo przy ewentualnym sprawdzeniu, niedziałająca pralka może zasugerować nieuczciwość właściciela. Sporą zaletą mieszkania będą dodatkowe urządzenia takie jak zmywarka czy bardziej zaawansowany odkurzacz. Inwestycja dodatkowych środków finansowych w odświeżenie oraz doposażenie mieszkania może szybko się opłacić, gdy w kilka dni uda się znaleźć najemców i podpisać długoterminową umowę.