Rok 2022 minął na rynku najmu pod znakiem ogromnych skoków. Kolejne 12 miesięcy było już spokojniejsze, a na rynek powróciła stabilizacja. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że od grudnia 2022 do listopada 2023 ceny w sektorze najmu wzrosły tylko o niecałe 2%. Z tego trendu wyłamały się tylko Rzeszów, Białystok i Sosnowiec. Korekty cen w górę w tych miastach wyniosły od 6 do 10%.

Rynek wchodzi w spokojny okres

Co ciekawe, listopad 2023 nie przyniósł kolejnych spadków cen najmu. Lokale rentierskie taniały nawet w gorącym dla najmu wrześniu i październiku 2023. Kolejne spadki nie nadeszły, ponieważ oferta dostępnych mieszkań na wynajem nie poszerza się znacząco. Wielu analityków spodziewało się pod koniec 2023 wysypu ofert mieszkań, które do niedawna zajmowali aktualny beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2%. Podaż nie skoczyła jednak w tym czasie znacząco, a ceny pozostały stabilne.

W 2023 na sektor najmu nie wpływały tak spektakularne wydarzenia jak wojna na Ukrainie. Fala emigrantów z 2022 r. wywołała skoki cen najmu nawet o 23%. Okres stabilizacji nie wystarczył jednak, by ceny mieszkań dostępnych dla lokatorów spadły do poprzedniego poziomu. Od grudnia 2022 do listopada 2023 podwyżki zarejestrowano w 11 z 17 miast, które poddały analizie Expander i Rentier.io. W większości  wzrosty były jednak bardzo niewielkie, średnio wyniosły tylko 1,8%. Biorąc pod uwagę jesienne przeceny, które pojawiły się na rynku w 2023, może się okazać, że stawki najmu w skali roku nieznacznie spadły. 

Powolne zmiany

Wszystko wskazuje na to, że liczba ofert w sektorze najmu będzie powoli rosła, a ceny będą spadać. We wrześniu stawki spadły o 1,6% w skali miesiąc do miesiąca, w październiku korekta w dół zatrzymała się na wartości 0,48%. Listopad zamiast dalszych spadków przyniósł stabilizację, przy czym dane wskazują, że taniej było w 8, a drożej w 9 z badanych miast. Widać więc, że sytuacja się klaruje i jedyne, co można przewidzieć, to, że zmiany w stawkach nie będą duże. 

W porównaniu z sierpniem największe spadki cen odnotowano w Gdańsku, Gdyni i Łodzi. Dwa pierwsze miasta jako ośrodki turystyczne przeżywają tego typu wahania. W przypadku Łodzi zdaje się, że na korektę cen w dół ma wpływ bogata oferta mieszkań. Pod koniec 2023 lokali oferowanych najemcom było tam mniej niż chętnych. 

Ze względu na otwarcie rządowego programu BK 2% 2023 był bardzo dobrym rokiem na zamianę wynajmowanego lokum na własne mieszkanie. Wielu analityków sądziło, że sytuacja ta będzie miała bardzo znaczący wpływ na segment najmu. Tymczasem w listopadzie nie było spodziewanego napływu nowych ofert, a ceny zamiast spadać, ustabilizowały się. 

Ogromna popularność programu nie dziwi,  jeśli pozna się jego warunki. Rządowe dopłaty i stabilne oprocentowanie to ogromne atuty. Według ZBP do 14 grudnia w ramach „Bezpiecznego kredytu 2%” przyznano ponad 52 tysiące kredytów. Nie zebrano danych na temat tego, ile osób z tej grupy do tej pory wynajmowało mieszkanie. Biorąc jednak pod uwagę, że BK 2% był kierowany do młodych, spora część z nich mogła korzystać z rynku najmu. Wiele przemawia za tym, że realny wpływ programu na segment najmu poznamy dopiero w tym roku.