Pandemia koronawirusa w dużym stopniu obniżyła wymagania właścicieli lokali zwłaszcza w dużych miastach. Szansa na wynajęcie 50-metrowego mieszkania za 1000 zł miesięczne jest np. w Krakowie czy we Wrocławiu, nie wliczając przy tym opłat licznikowych.

Ceny najmu najniższe w historii

Według analizy Rankomatu Covid-19 zmniejszył popyt na wynajem nieruchomości głównie ze względu na nieobecność studentów, którzy w dużej mierze uczą się obecnie zdalnie. Eksperci przeprowadzili badanie rynku nieruchomości, biorąc pod uwagę  mieszkania na wynajem o powierzchni 50 mkw. Analizie poddano także, czy dane mieszkanie jest z rynku wtórnego, jego lokalizację oraz rodzaj opłat. Okazało się, że ceny najmu są obecnie bardzo korzystne dla wynajmujących zwłaszcza w dużych miastach.

Rzeszów – miasto, gdzie czynsz jest najniższy

Niekwestionowanym zwycięzcą w przeprowadzonej analizie portalu gethome.pl okazał się Rzeszów. W stolicy Podkarpacia za wynajem 50-metrowego mieszkania trzeba zapłacić 800 zł. Na kolejnym miejscu znalazły się Kielce – 880 zł, a na trzecim dzielnica Zwierzyniec w Krakowie – 900 zł. Już za 1000 zł miesięcznie jest szansa na wynajęcie niedużego mieszkania na poznańskich Jeżycach, w Olsztynie oraz Toruniu. 1100 zł to najniższy próg przy wynajmie w Bydgoszczy, 1150 zł w Częstochowie, 1200 zł na łódzkich Bałutach oraz wrocławskich Krzykach, 1250 zł w Sosnowcu.

Zdaniem ekspertów ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl, bardzo często niższe ceny wynajmu są podyktowanie nieco gorszą lokalizacją czy układem samego lokalu. Przy 50 mkw. mieszkanie może tak naprawdę składać się wyłącznie z jednego pokoju i tworzyć tym samym dużą kawalerkę. Wraz z niewielkim wyposażeniem, najemca jest w stanie zaoferować atrakcyjną cenę.

Drogo też bywa

Oczywiście istnieją dużo droższe mieszkania. Na Starym Mokotowie w Warszawie za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba zapłacić 5890 zł. W innych miastach ceny potrafią kształtować się na poziomie 4500 zł – jak w przypadku krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec, 4000 zł w gdańskim Śródmieściu, 3500 zł na łódzkich Bałutach. 3000 zł to cena wynajmu lokalu we Wrocławiu oraz Bydgoszczy.

Trzeba pamiętać, iż przed rozpoczęciem pandemii Covid-19 ceny najmu kształtowały się na dużo wyższym poziomie, zaś w ostatnim roku nastąpiła zmiana i zrobiło się znacznie taniej. Porównując raporty rentier.io i Expander nasuwają się proste wnioski. Pond 200 zł zaoszczędzili w skali miesiąca za wynajem 50-metrowego mieszkania wynajmujący w Warszawie w okresie od początku pandemii – II kwartał 2020 do zakończenia trzeciej fali – I kwartały 2021r. Spadki zanotowano również w Krakowie – 150 zł oraz Gdańsku – 142 zł. Symboliczne obniżki miały miejsce w Bydgoszczy, Łodzi i Białymstoku, zaś w Lublinie ceny najmu wzrosły.