Inwestycja w nieruchomości od lat uważana jest za korzystny sposób na ulokowanie kapitału, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zarabianie w ten sposób. Aby jednak zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, warto się do tego dobrze przygotować.

Przede wszystkim koniecznie jest zgromadzenie odpowiednich środków finansowych. Jeśli to możliwe, najbezpieczniej będzie kupić nieruchomość za gotówkę. Jeśli nie, pozostaje wzięcie kredytu, a wtedy musimy zgromadzić środki na wkład własny. W przypadku posiłkowania się kredytem inwestycja będzie opłacalna pod warunkiem, że kwota uzyskana z jej sprzedaży bądź najmu będzie większa od tej, którą będziemy zobowiązani oddać do banku. Są osoby które, dopiero kiedy posiadają nadwyżkę finansową, podejmują decyzję o zainwestowaniu wolnych środków w nieruchomości. Tymczasem nie zawsze warto wydawać gotówkę i zamrażać własne pieniądze. Wielu inwestorów, nawet posiadając kapitał, decyduje się na zaciągnięcie kredytu, co jest korzystne, gdy kupowane mieszkanie będzie mogło na spłatę tego kredytu zarobić.

Należy pamiętać, że każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Gdy już zgromadzimy kapitał, warto zastanowić się, na jak duże ryzyko jesteśmy gotowi. Należy przeprowadzić badanie rynku, porównać różne możliwości, biorąc pod uwagę zarówno rynek wtórny i pierwotny, jak również zakup działki budowlanej, przejrzeć dostępne oferty wynajmu, poszukać informacji o zapotrzebowaniu na nieruchomości w danej lokalizacji, podliczyć nakłady finansowe, jakich wymagać będzie nasza inwestycja.

Po rozpoznaniu rynku i ustaleniu, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować, przychodzi czas na decyzję, jaką nieruchomość kupić. Możliwości jest wiele, zaczynając od zakupu mieszkania w dobrej lokalizacji z myślą o długoterminowym wynajmie, przez house flipping, czyli nabycie mieszkania, wyremontowanie go i sprzedaż z zyskiem, aż po zakup dużej nieruchomości poza miastem, którą z czasem można przekształcić na przykład w hotel. Wszystko zależy od tego, jakich zysków i w jakim czasie oczekujesz oraz jakimi środkami dysponujesz. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej będzie kupić nieruchomość pod wynajem, czy na sprzedaż, bądź wahasz się pomiędzy dwiema nieruchomościami, warto policzyć roczną stopę zwrotu z inwestycji. Bardziej opłacalna będzie ta inwestycja, która będzie miała wyższą stopę zwrotu.

Kolejnym krokiem jest zakup nieruchomości. Wiąże się to z koniecznością porównania wielu ofert. W zależności od planów co do nabywanej nieruchomości, należy zwrócić uwagę na lokalizację, rodzaj zabudowy, otoczenie, stan techniczny, atrakcyjność – ważne są wszystkie te czynniki, na które zwracałbyś uwagę, szukając lokalu na własne potrzeby. Zakup nieruchomości to również szereg formalności, takich jak podpisanie umowy, wizyta u notariusza, uregulowanie kwestii prawnych. Warto uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże przejść przez cały proces.