Kiedy wynajmujesz mieszkanie, z osiąganych dochodów musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Są dwie dostępne formy opodatkowania, które różnią się stawką, sposobem rozliczenia oraz formularzem PIT, który trzeba złożyć w przyszłym roku. Sprawdź, co się bardziej opłaca.

Najem można rozliczać prywatnie albo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że dla przedsiębiorców najem prywatny również jest dostępny, ale tylko pod warunkiem, że ich główny biznes działa w innej branży. Od tego roku zarówno wynajmujący prywatni jak i biznesowi mogą wybierać spośród z zasad ogólnych oraz ryczałtu. Z kolei od 2019 roku nie trzeba już zgłaszać wybranej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Wystarczy odpowiednio odprowadzać zaliczki na podatek. Warto pamiętać, że gdy rozpoczęliśmy najem w 2021 roku, to teraz nie musimy składać zeznania podatkowego. Rozliczamy się dopiero w następnym roku. Już w tym należy jednak odprowadzać zaliczki.

Najem – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Zasady ogólne to inaczej skala podatkowa, w której obowiązują dwa progi – 17% i 32%. Pierwszą stawkę płacimy dla dochodu do 85 528 zł, a drugą od nadwyżki. Jeśli się na to zdecydujemy, to od uzyskanego od najemcy przychodu możemy sobie odliczyć koszty (np. amortyzację, część odsetkową raty kredytu hipotecznego czy ubezpieczenie mieszkania).

Można skorzystać z kwoty wolnej od podatku (8 000 zł rocznie) i jeśli nie mamy innego źródła dochodu, to zaliczki płacimy dopiero po jej przekroczeniu. Przelew do urzędu skarbowego oznaczamy symbolem PIT i wpłacamy go na swój mikrorachunek. W przyszłym roku (do końca kwietnia) należy złożyć PIT-36 (przedsiębiorcy) albo PIT-37 (osoby zatrudnione na umowę o pracę).

Najem – opodatkowanie ryczałtem

Zdecydowanie prostszym rozliczeniem jest ryczałt. Co ważne, płacimy go od przychodów, czyli nie możemy odliczyć kosztów. Stawka wynosi 8,5% do kwoty przychodu równej 100 tys. zł. Jeśli ją przekroczymy, to obowiązuje 12,5%. Nie można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, więc zaliczki trzeba odprowadzać już od pierwszego miesiąca najmu. Symbol, którym musimy oznaczyć przelew to PPE. Na uregulowanie płatności mamy czas do 20. dnia kolejnego miesiąca, licząc od tego, w którym otrzymaliśmy czynsz od najemcy. Właściwym zeznaniem podatkowym jest PIT-28, który składamy do końca lutego przyszłego roku.

Co się bardziej opłaca – najem czy zasady ogólne? Warto policzyć to sobie samemu, uwzględniając swoje przychody z najmu oraz koszty. Można także zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego. Generalnie jeśli mamy spore wydatki związane z mieszkaniem, to korzystniej jest zdecydować się na zasady ogólne. Jeżeli jednak cenimy sobie prostotę rozliczeń, to lepszy będzie ryczałt.