W miastach akademickich przełom lata i jesieni to czas, kiedy studenci, którzy nie chcą mieszkać w akademikach, zaczynają rozglądać się za mieszkaniem do wynajęcia. Główne kryteria przy wyborze mieszkania, to oprócz ceny, zwykle również bliskość uczelni i dobra komunikacja, ale liczy się również to, jak mieszkanie jest przygotowane. Osoby, które planują wynajmowanie mieszkania studentom, powinny wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów podczas urządzania wnętrza.

Jeszcze jakiś czas temu mieszkania dla studentów często miały bardzo niski standard, a w ogłoszeniach lokali o wyższym standardzie, zdarzały się dopiski „studentom dziękujemy” albo wprost „nie dla studentów”. Obecnie zdarza się to coraz rzadziej, a wielu inwestujących w mieszkanie na wynajem od początku nastawia się, że najemcami będą właśnie studenci. Obecnie lokalizacja i niska cena to nie wszystko, i wielu studentów poszukuje mieszkania, które będzie elegancko urządzone i dobrze wyposażone. Czasem dodatkowe udogodnienia w mieszkaniu mogą zrekompensować mniej atrakcyjną lokalizację.

Przygotowując mieszkanie na wynajem dla studentów, należy zastanowić się, dla ilu osób będzie ono przeznaczone. Zależy to głównie od metrażu mieszkania. Kawalerkę wynajmie prawdopodobnie jedna, maksymalnie 2 osoby. Przy większym mieszkaniu, np. dwu lub trzypokojowym, mamy możliwość zakwaterowania nawet po dwóch studentów w każdym pokoju, jeśli tylko pozwala na to powierzchnia. Jeśli planujemy każdy z pokoi wynająć dwóm osobom, powinno się w nich znaleźć podstawowe wyposażenie – łóżko, biuro, szafa, w ilości dostosowanej do liczby najemców. Zadbać należy również o to, żeby części wspólne także umożliwiały korzystanie z nich przez kilku lokatorów, czyli potrzebna będzie odpowiednia liczba szafek w kuchni, krzeseł przy stole, czy wieszaków w przedpokoju.

Podstawowe wyposażenie mieszkania studenckiego musi obejmować najpotrzebniejsze sprzęty AGD, takie jak lodówka, kuchenka, pralka, ale dobrze byłoby pomyśleć również o zapewnieniu dodatkowego wyposażenia w postaci czajnika, mikrofalówki, garnków, odkurzacza, naczyń. Jeśli w mieszkaniu znajdować się będzie wspólny salon, z którego korzystać będą mogli wszyscy najemcy, warto umieścić tam telewizor. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu lokatorom dostępu do internetu. Wystrój powinien być estetyczny i neutralny. Dobrze byłoby odświeżyć ściany po wyprowadzce poprzednich mieszkańców. Warto do tego celu użyć zmywalnych farb, które umożliwiają łatwe pozbycie się drobnych zabrudzeń.

Mieszkania, w których znajdują się przechodnie pokoje lub salon połączony jest z aneksem kuchennym, nie do końca nadają się do tego, aby wynajmować je kilku lokatorom. Z powodzeniem jednak sprawdzą się, jeśli najemcą ma być jeden student lub studiująca para. Wówczas przygotowanie mieszkanie do wynajęcia niewiele różni się od wynajmowania go innym lokatorom. W kawalerce zależy zadbać o to, żeby znalazło się miejsce do pracy, do spania oraz do wypoczynku. W większym mieszkaniu można urządzić tradycyjny pokój dzienny i oddzielną sypialnię, pamiętając o przygotowaniu biurka lub innego miejsca, które będzie mogło służyć do nauki.