Regionalizm krytyczny
Regionalizm krytyczny w architekturze nie ma nic wspólnego z potocznie rozumianym regionalizmem, który odwołuje się do miejscowej tradycji architektonicznej. Powstał on w latach 80-tych XX wieku. Nazwę tego stylu w architekturze rozpowszechnił Keneth Frampton, krytyk współczesnej architektury.
Jego teoretykiem był Francuz – Paul Ricour, który głosił filozofię proporcji. Chciał on kontynuować tradycję, jednocześnie ją unowocześniając. Popierał opieranie się na cesze zaczerpniętej z modernizmu, czyli wartości uniwersalnej danego obiektu, uwzględniając geograficzny kontekst budynku („miejscowe formy tektoniczne”, klimat, światło, topografię). Dla Ricoura istotne były sposoby kształtowania zabudowy, formy, wynikające z historii i kontekstu danego miejsca oraz jego geografii.

Regionalizm krytyczny można nazwać modernizmem reformowanym. Albowiem modernizm był jedynym z wcześniejszych stylów w architekturze, do którego nawiązywał regionalizm krytyczny.
Pierwowzorem architektury krytycznego regionalizmu stał się ratusz w Säynätsalo, zaprojektowany przez Alvara Aalto. Aalto stopił swój modernistyczny budynek z otaczającym go lasem. Wprowadził do niego ceglane elementy, drewniane stropy, nieregularne schody oraz gładkie powierzchnie. Do projektu tego obiektu wykorzystał on modele wzięte wprost z natury, a także lokalne materiały. Aalto podczas tworzenia swego ratusza kierował się zasadą regionalizmu krytycznego- szczerością konstrukcji i materiału. Przedstawicielami regionalizmu krytycznego w architekturze są m.in.:
- Alvara Aalto,
- Mario Botta,
- Tadao Ando,
- Geoffrey Bawa,
- Charles Correa,
- Juha Leiviska,
- Rafael Moneo,
- Glen Murcutt,
- Raj Rewal,
- Jorn Utzon.
Najsłynniejszymi realizacjami architektonicznymi regionalizmu krytycznego są:
- Säynätsalo Town Hall w Finlandii,
- Azuma House Osaka w Japonii,
- Fabrica Benetton Research Center Treviso we Włoszech,
- Dom SztukiFundacji Langen Hombroich w Niemczech,
- Modern Art. Museum Fort Worth w Texasie (USA),
- budynek Parlamentu na Sri Lance,
- Reykjavík Art Museum w Islandii,
- Biblioteka Miejska w Dortmundzie (Niemcy),
- Bank für Internationalen Zahlungsausgleich Basel oraz Kościół św.
- Jana Chrzciciela Mogno w Szwajcarii,
- Katedra w Évry (Francja),
- Sabarmati Ashram Ahmed w Indiach,
- Opera w Sydney (Australia),
- Synagoga Cymbalista Tel Awiw w Izraelu.
07. 2011
Napisz komentarz
Komentowanie wyłączone